Izolacija
Primarna naloga izolacije je preprečevanje prehajanja toplote in zniževanje porabe energije za ogrevanje pozimi ter zaščita pred zunanjo vročino poleti. Izbiro izolacijskega materiala v prvi vrsti določa vrsta podlage oziroma specifične lastnosti le-te. Pri izbiri med razpoložljivimi fasadnimi izolacijami je poleg toplotne izolativnosti pomembno upoštevati še druge kriterije, kot so požarna odpornost, difuzijska prepustnost, tlačna trdnost, trajnost, občutljivost na navlaževanje itd. Vedno bolj se zavedamo pomena okoljskih kriterijev, kjer upoštevamo količino energije, potrebne za proizvodnjo izolacijskega materiala in možnost njegove reciklaže. Izbor fasadne izolacije v kombinaciji z vrsto podlage v nadaljevanju določa vrsto fasadnega lepila in zaključnih slojev.
Fasadno lepilo
1. Za lepljenje izolacijske plošče
Fasadna lepila zagotavljajo optimalno oprijemljivost med podlago in izolacijskim materialom. Večkrat pa narava podlage, specifične lastnosti objekta in teže zaključnih slojev zatevajo še dodatno mehansko pritrjevanje (sidranje). Lastnosti lepila se razlikujejo glede na vrsto izolacijske plošče in vrsto podlage. Z različnimi dodatki pa spreminjamo lastnosti posameznega lepila.
2. Za izdelavo armirnega sloja
Uporabljena lepila so lahko univerzalno primerna za lepljenje izolacijske plošče in armiranje z vtiskavanjem alkalijsko odporne fasadne mreže. V nekaterih primerih pa se uporabljajo lepila ločeno za lepljenje izolacijske plošče in za izdelavo armirnega sloja. Velikost granulacije peskov in različni dodatki vplivajo na aplikativne lastnosti posameznega lepila, vplivajo na hitrost sušenja (odprti čas), paroprepustnost,…
Armirna mreža
Armirna mreža prenaša napetosti, ki se dogajajo na fasadni površini in preprečuje večje raztezke in skrčke, ki bi povzročili razpoke na fasadni površini in zaključnem sloju. Ker je vtisnjena v cementna fasadna lepila je nujno, da je alkalijsko odporna. Izrednega pomena je pravilna izvedba in vgradnja mrežice na robovih in odprtinah.
Osnovni premaz
Pred nanosom zaključnih slojev je priporočljiva uporaba osnovnega premaza. Osnovni premaz naredi podlago enakomerno vpojno, ustvari vezni most med podlago in zaključnim slojem, njegova obarvanost pa preprečuje prosevanje podlage skozi zaključni sloj.
Zaključni sloj
Najbolj obremenjen ter izpostavljen del fasade je zaključni sloj. Podvržen je stalnim temperaturnim spremembam, močenju ter naravnim biološkim dejavnikom.
Glavna naloga zaključnega sloja je trajna zaščita fasadnega sistema pred vremenskimi vplivi. Sekundarna naloga pa je izgled stavbe, ki tako še poudari arhitekturo objekta.
Ker se zaključni sloji nanašajo direktno na predhodno izdelano podlago, je zelo pomembna kvaliteta podlage. Zaključni sloji se s pomočjo mehanske vezave prilepijo na podlago kar pomeni, da se skupaj tudi gibljejo. Prekinjen proces sušenja lahko pomeni, da se podlaga skrči in tako nastanejo mikro razpoke v zaključnem sloju. Zaključni sloji so narejeni iz veziv ter različnih granulacij peska. Poznamo silikonske, silikatne ter akrilne zaključne sloje in njihove izpeljanke-kombinacije.